Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

K superdebatě v České televizi

7. 10. 2021 10:26:04
Byly to dvě hodiny ztraceného času? Ne – bylo to velmi poučné. A bohužel také smutné. Představitelé stran, kteří se v debatě moderované paní Světlanou Witowskou angažovali, doposud nerozhodnutého voliče asi nepřesvědčili.

Nechci nosit dříví do lesa – k televizní debatě se tu přede mnou vyjádřili velmi pěkně a trefně kolegové blogeři Martin Faltýn (Televizní, veřejnoprávní předsednická předvolební bramboračka) nebo Tomáš Škeřík (Superdebata), já bych si dovolil připojit pár svých názorů, postřehů:

Witowská byla lepší než Václav Moravec. Ten by i z tohoto pořadu vytvořil ONE MAN SHOW. Stejně, jako ve svých Otázkách každou neděli v poledne.

Jako hrdý heterosexuál si dovoluji tvrdit, že Witowská to zvládla nejenom svým moderátorským umem, ale i velmi sympatickou vizáží.

Kdo selhal, byli všichni účastníci debaty.

PIRSTAN vyslali do diskuse Rakušana, nikoli adepta na premiérské křeslo Bartoše. Což mi přijde podivné, nicméně Piráti tak nějak v předvolebních průzkumech ztrácejí (prosím všimněte si, že za to může Babiš...), takže to možná svou logiku má. Navíc spoustu především těch starších a konzervativnějších iritují ještě stále Bartošovy dredy (já jsem tady před drahným časem předsedu Pirátů vyzýval k tomu, aby se – chce-li se stát premiérem - nechal ostříhat...). Pravda je ale taková, že Rakušan svého souputníka z tzv. demokratických stran, tedy Petra Fialu, zastínil. Pokud jde o pana profesora, pak se obávám, že byl nejméně přesvědčivý ze všech účastníků debaty a že jestliže mu vizážisti doporučili vystoupit tak, jak se na televizní obrazovce objevil, pak by je měl bez skrupulí vyházet. Vypadal totiž jako Harry Potter s fousama a jeho role Mirka Dušína české politiky byla hrubě nepřesvědčivá. Premiér Babiš hájil sám sebe, nepřipustil jedinou chybu, jíž by se dopustil, vypadal utahaně a jeho problém je v tom, že ačkoli plynně komunikuje anglicky, německy, francouzsky a rusky (což je nepochybně devíza, jíž se jen těžko může chlubit kterýkoli z jeho předchůdců či případných následovníků), ta čeština mu opravdu moc nejde. A on ten jeho verbální projev takto evokuje Gustáva Husáka, což dobré není.

Poznámka: můj tatínek byl Slovák. Nikdo to na něm nepoznal, tak dobře se česky, když se za mojí maminkou přestěhoval z Bratislavy do Prahy, naučil. Tipovali ho možná na Moraváka, protože měl trošku jiný přízvuk, na Slováka nikdy. Ale když se namíchnul – a já jsem mu tu příležitost jako normální, živej kluk, jímž jsem býval, dával v podstatě denně, vyspílal mi slovensky...

Každopádně se pánové z ANO, PIRSTAN a SPOLU dokázali v televizní debatě obviňovat jenom ze lží. To je šeredně málo.

Obávám se, že minimum prostoru k prezentování svých názorů dostával předseda ČSSD Hamáček. Jako by Witowská s ním do Poslanecké sněmovny už vůbec nepočítala. Přitom – mimo svých posledních slov, která uvedl – nehovořil od věci. Problém byla jeho výzva voličům KDU-ČSL, s nimiž má podle něj ČSSD tolik společného, že by měli volit jeho stranu, kterou by jejich někdejší předseda Josef Lux nepochybně volil. To nebyl jenom trapas... tím se Hamáček v očích mnoha lidí natolik shodil, že je zbytečné se o tom dál šířit. A jestli se vdova – paní Luxová – proti takovému tvrzení velmi ostře ohradila, bylo to zcela na místě.

Prostor dostalo i SPD. Tomio Okamura nám neuměl říci nic nového, on je skutečně konzistentní, názory nemění. Díky mu za to, já toho človíčka znám osobně, kdysi jsem s ním dělal rozhovor a mám ho rád. Nesouhlasím vždycky s tím, co řekne, co prezentuje, ale je to kluk, který „to svoje“ prodat prostě umí.

Na předposledním místě tohoto shrnutí Přísaha a Trikolóra. „Ufff...“ odfrkl by si úhlavní náčelník Apačů Vinnetou. Pan Šlachta představil vizi jeho uskupení nebo strany, která dnes čítá nějakých 360 členů, což na sebe v debatě prásknul.

Dal jsem si tu práci a našel jsem aktuální stav členské základny našich politických stran a hnutí.

Tady je:

Chci k tomu dodat, že aktuální stav členské základny Trikolóry se mi dohledat nepovedlo. Přede dvěma lety mělo bezmála deset tisíc sympatizantů, kteří však na členství ve straně teprve čekali. Vzpomněl jsem si tak na dobu před rokem 1989, kdy se na členství v této straně čekalo 2 roky, od podání přihlášky jste byl jen jakýmsi kandidátem.

Kolik členů má dnes Trikolóra opravdu netuším.

Paní Zuzana Majerová Zahradníková, která spolu s mladým Klausem zdrhla z ODS, svým prohlášením, že pro ni je případným koaličním partnerem právě strana, jíž opustila, je velmi nedůvěryhodným kandidátem.

Nakonec: já se obávám, že z celé televizní debaty vyšel nejlépe předseda KSČM Vojtěch Filip. Být nerozhodnutým voličem, jímž nejsem, a vycházet právě z této debaty, hodil bych to jednoznačně KSČM.

Na konec poznámka: ať to beru zleva nebo zprava, jak Fiala, tak Rakušan, na sebe práskli, že chtějí společně utvořit vládní koalici. Někdo (nevím přesně kdo...) na to upozornil, že kdo tedy volí ODS (nebo SPOLU, kde TOP 09 a KDU-ČSL jsou pouze přívěsky, jež má jejich guru vytáhnout do PS, kam by se jinak nedostaly), volí i Piráty a Stan. Já potom nerozumím tomu, proč musela vzniknout dvoukoalice a tříkoalice, proč tyto tzv. demokratické strany nevytvořily pětikoalici. Bylo by vymalováno. Volby by pravděpodobně vyhrály.

Jenomže to by nesměli být dva kohouti na jednom smetišti. Bartoš a Fiala.

Pánové, možná flagrantní chyba, která vás připravila o vládu nad touto zemí. A o to vám asi šlo.

Autor: Pavel Ďuran | čtvrtek 7.10.2021 10:26 | karma článku: 42.03 | přečteno: 10533x

Další články blogera

Pavel Ďuran

Budeme šetřit – jen ne sami na sobě

Těsně před volbami prosadila ve Sněmovně vláda ANO a ČSSD zmrazení platů vrcholných politiků. Těsně po volbách do toho hází vidle Senát, neboť zmrazení platů je přece čistý předvolební populismus.

21.10.2021 v 7:26 | Karma článku: 32.67 | Přečteno: 588 | Diskuse

Pavel Ďuran

Vystrčil si s Mynářem nezadá

Na to, aby normální člověk pochopil, že Miloš Zeman skutečně v současné chvíli nemá na to, aby byl schopen na 100 % zastávat prezidentskou funkci, nepotřebuje vyjádření ÚVN.

19.10.2021 v 0:57 | Karma článku: 35.86 | Přečteno: 1580 | Diskuse

Pavel Ďuran

Volil jsem Miloše Zemana

Volil jsem i podruhé Miloše Zemana za prezidenta této země, protože jeho kandidát byl proti němu nulový. Volil jsem ho i přes to, že byl na můj vkus (ani já nejsem žádný mladík...) příliš starý.

14.10.2021 v 16:48 | Karma článku: 24.26 | Přečteno: 987 | Diskuse

Pavel Ďuran

Kterak se pro mne neuvěřitelné stalo skutkem

Dlužím omluvu – spoustě blogerům nebo jen diskutujícím. V mém případě se přání stalo otcem myšlenky, a ať tomu jakkoli nerozumím, pokorně respektuji výsledek voleb.

10.10.2021 v 11:13 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 621 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Šefranka

Broučkové

Říkalo se: "Poturčenec horší Turka." Po roce 1948 se u nás začaly napodobovat sovětské vzory. Mnoho lidí si stále na tu dobu u nás dobře pamatuje. A někteří převzali myšlenková paradigmata sovětských soudruhů.

21.10.2021 v 11:05 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 315 | Diskuse

Vladimír Pechal

Trojský kůň v zákonu o volbě prezidenta

Volba prezidenta má být možností vybrat toho nejlepšího z pestré škály, namísto toho se třeba i proti své vůli nejspíše dočkáme volby nechtěné - výběru menšího zla z nevyžádaných kandidátů.

21.10.2021 v 10:48 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 296 | Diskuse

Josef Nožička

Vráťo, končíš! Nebude to také lahké, Andy…

Je za náhlou změnou některých postojů premiéra Andreje Babiše procitnutí po nevyhraných volbách, nebo spíše chladný politický kalkul?

21.10.2021 v 10:35 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 498 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nová vláda dostala bianco šek

Svými volebními hlasy vyslali voliči politikům dvě zásadní a jasná sdělení – nechtějí ve vládě Andreje Babiše a Piráty. Bohužel však volby nepřinesly odpověď na otázku podle mne mnohem závažnější – co voliči naopak chtějí.

21.10.2021 v 9:01 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 628 | Diskuse

Martin Braun

Dosluhující vláda má problémy s logikou. Bude ta nová lepší?

Ministr Vojtěch opětovně ukázal, že to co se nazývá selským rozumem, mu je naprosto cizí. Se svými spolupracovníky proto připravil další dávku údajných opatření, proti šíření covid 19.

21.10.2021 v 8:55 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 772 | Diskuse
Počet článků 263 Celková karma 25.89 Průměrná čtenost 1525

Je mi 59 let. Dívám se a občas i vidím.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz